BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Stranačko zdravstvo i selfi doktorke

Stranačko zdravstvo i selfi doktorke
29.01.2024. год.

Talas nezadovoljstva stanjem u zdravstvu u Srbiji preplavilo je proteklih nedelja društvene mreže u Srbiji. Građani se najviše žale na liste čekanja za operacije i hirurške intervencije, nemogućnost lečenja određenih dijagnoza, a čini se najviše na neljubaznoat medicinskog osoblja - i lekara i sestara. Ovo nije 'jedinstven slučaj' samo u Srbiji - slično je i širom regiona. 

 
Tako je nakon talasa protesta u BiH, krajem prošle godine u Sarajevu smenjena dr Sebija Izetbegović, dotadašnja direktorka Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS). Ona je nakon završenih studija na fakultetu, radila kao lekar pripravnik na Klinici za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju, zatim i kao asistent na Medicinskom fakultetu u Sarajevu, kasnije je dobila i zvanje docenta, a potom i zvanje vanrednog profesora. Za one koji ne znaju, Sebija Izetbegović je supruga predsednika stranke 'SDA' Bakira Izetbegovića, i snaja prvog predsednika Bosne i Hercegovine Alije Izetbegovića. Slično je i u Crnoj Gori - sredinom prošle godine održan je veliki protest tamošnjih lekara, koji su ukazivali na propuste u reformi zdravstvenog sistema, te sve češći odlazak mladih lekara u inostranstvo.
 
Inače, odliv zdravstvenog kadra, ponajviše mladih lekara specijalista je jedan od najvećih problema ne samo Zapadnog Balkana, već i Balkana i cele Istočne Evrope. Teško je prognozirati kada će - i da li će ikada - nivo ulaganja u zdravstvo na Balkanu dostići barem prosek u zemljama EU. Za to vreme, lekari specijalisti, ali i medicinske sestre sa iskustvom, izuzetno lako nalaze posao u Nemačkoj, Austriji, Francuskoj i zemljama širom Skandinavije. Ovo je veliki problem i u Bugarskoj i Rumuniji, iako su ove države članice EU dugi niz godina. Jednostavno, stručnjaci koji su u svoje znanje uložili čitavu deceniju, ne žele da 'čekaju bolja vremena', već se često odlučuju da svoje znanje 'unovče' u EU, ili čak SAD. Novac nije (jedini) presudan faktor - mogućnost daljeg usavršavanja i sticanja najnovijih naučnih znanja su još jedan od presudnih razloga zašto mladi lekari odlaze sa Balkana. Iako su plate lekara i sestara u Srbiji povećane (mnogima i u značajnoj meri), ipak su one daleko ispod evropskog proseka. Jednostavno, 'medicinska industrija', kao i farmakologija na Balkanu nikada se ne mogu meriti sa onima na Zapadu (ali i sa mnogim blisko-istočnim zemljama), budući da su ulaganja značajno manja. Opet, na to se nadovezuje i relativno nizak životni standard stanovništva, što u konačnici daje - i nezadovoljne pacijente i nezadovoljne lekare.
 
Goran Jovanović, novinar i kolumnista, dugo vremena prati ovu temu:
 
"Već sam napominjao da je upliv politike u zdravstvu ogroman problem. Videli ste prethodnih dana, čak se i Vučić lično uključio u priču oko akušerskog nasilja, dok je ministarka nevešto pokušala da 'odbrani' svoje kolege. Takođe, već govorio o selfi doktorkama i medicinskim sestrama upravo u Vranju, gde se i desio najnoviji slučaj. Dakle, dok pacijenti čekaju na operacije, doktorke očigledno imaju dovoljno vremena za selfije sa radnog mesta, pa čak i iz ordinacije, što je zaista neshvatljivo. Sa druge strane, većina tih selfi-doktorki su i članice vladajućih stranaka, budući da je u Srbiji praktično postalo pravilo da se ne može postati ni načelnik odeljenja, pa čak ni glavna sestra, bez 'aminovanja' iz političkih krugova" objašnjava Jovanović. 
 
U martu prošle godine je u Zagrebu održan takođe veliki protest lekara i medicinskog osoblja, koji su tada pozvali Vladu premijera Plenkovića da 'spase hrvatsko zdravstvo'. Jedan od transparenata koji je u Zagrebu tada viđen možda i najbolje sumira suštinu zdravstvenih sistema na Balkanu - 'Da je Chuck Noris lekar, i on bi napustio Hrvatsku!' Na drugom transparentu je, pak, pisalo - "Ako nas Hrvatska neće, ima ko hoće! “.
 
 
 
Ivan Trajković 




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА